Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Wizyta Radka Sikorskiego w Moskwie sprawa „resetowania”
Maj 4, 2009, 7:47 pm
Filed under: polityka, Polityka energetyczna, REosja

W przyszłym tygodniu złoży wizytę w Moskwie minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski. W jaki sposób da się scharakteryzować aktualny etap stosunków rosyjsko-polskich?

Minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Radosław Sikorski złoży w Moskwie roboczą wizytę 5 i 6 maja na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergieja Ławrowa. Zaplanowane są negocjacje ministrów spraw zagranicznych obu krajów, a także zwołanie pod ich przewodnictwem posiedzenia międzyresortowego komitetu do spraw strategii współpracy rosyjsko-polskiej. W dniach 10 i 11 marca 2009 roku w Warszawie odbyło się drugie posiedzenie rosyjsko-polskiej komisji międzyrządowej do spraw współpracy gospodarczej, w czerwcu 2008 w Warszawie oraz w październiku w Moskwie odbyły się posiedzenia Grupy do spraw problemów złożonych wynikających z historii stosunków rosyjsko-polskich.

Kolejne spotkanie zespołu ma obradować w Krakowie w maju 2009 roku. W spotkaniach przewodniczącego rządu Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z Donaldem Tuskiem „w kuluarach” międzynarodowego forum ekonomicznego w Davos 29 stycznia 2009 roku, dokonano „resetowania” podstawowych mechanizmów współdziałania dwustronnego. RIA Nowosti/Głos Rosji

 

Skandal szpiegowski przed wizyta w Moskwie po cichu

Stosunki Rosji i Polski wytrzymały test na trwałość, któremu w końcu zeszłego roku zostały poddane w wyniku kolejnego skandalu szpiegowskiego – pisze dziennik „Kommiersant”. Sprawa wydalenia dwóch dyplomatów rosyjskich z Polski i dwóch polskich z Rosji wychodzi na tydzień przed wizytą Radosława Sikorskiego w Moskwie. Polskie MSZ nie komentuje sprawy. Rosyjska gazeta wyjaśnia, że poprzedniego dnia wyszło na jaw, iż na prośbę strony polskiej z ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie pod koniec 2008 roku odesłano do kraju dwóch pracowników ataszatu wojskowego. W odpowiedzi – relacjonuje „Kommiersant” – Rosję, na zasadzie wzajemności, opuścili dwaj pracownicy ataszatu wojskowego Polski w Moskwie. „Eksperci szczególnie akcentują, że wzajemne wydalenie dyplomatów wojskowych odbyło się po cichu, bez podawania tego do wiadomości publicznej i bez uznawania kogokolwiek za persona non grata” – wskazuje dziennik. Wirtualna Polska

CELE WIZYTY

Sikorski na pewno będzie też rozmawiał z Ławrowem o kwestii instalacji w naszym kraju elementów tarczy antyrakietowej – czemu konsekwentnie sprzeciwia się strona rosyjska. Rząd polski stara się przekonać polityków rosyjskich, że instalacja tarczy nie zagrozi bezpieczeństwu Rosji. Ławrow apelował kilkakrotnie, aby Stany Zjednoczone wzięły pod uwagę zastrzeżenia Moskwy – gdy będą rozważać budowę w Europie Środkowej tarczy antyrakietowej. Podkreślał, że Moskwa postrzegałaby taki system jako zagrożenie dla „strategicznych interesów Federacji Rosyjskiej”. Ostatnio Sikorski – który w Toruniu wziął udział w Debacie Kopernikańskiej – mówił o możliwym wejściu Rosji do Paktu Północnoatlantyckiego. Powiedział m.in.: „Chcemy, by Sojusz przygotował się na kolejne wyzwania: terroryzm, problem ekologii, czy przyjęcie nowych członków, m.in. Rosji. Potrzebujemy Rosji do rozwiązywania europejskich i globalnych problemów. Dlatego za słuszne uważam przyjęcie jej do NATO”. Szef polskiego MSZ zapewniał, że Polsce zależy na jak najlepszych stosunkach z Rosją. „Podobnie jak USA, my też chcemy dobrych stosunków z Rosją.

Polska ma wymianę handlową z Rosją, Rosja jest ważnym dostawcą energii” – oświadczył minister. Resetowanie „ekonomiczne” nowa sfera dyplomacji IV RP od dnia 5 maja 2009 ?

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: