Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Urodziny „gazowego OPEC” w Moskwie – cios w bezpieczeństwo energetyczne UE
Grudzień 27, 2008, 10:52 am
Filed under: Bezpieczeństwo energetyczne, gaz, gazowy OPEC, Gazprom, Polityka energetyczna

Urodziny „gazowego OPEC” w Moskwie – cios w bezpieczeństwo energetyczne UE

 

  Moskwa  miejscem urodzin „gazowego OPEC” ,  ministrowie 14 państw-potęg gazowych świata  przekształcili Forum Państw Eksporterów Gazu, które działa od siedmiu lat jako luźne stowarzyszenie. Ustalono że siedzibą gazowej organizacji będzie Doha, stolica Kataru.

 

OBAWY

Pomysł utworzenia gazowego kartelu to koszmar dla Zachodu.

– Jeśli trzej, czterej czołowi eksporterzy gazu utworzą strukturę organizacyjną, będzie ona bardziej wpływowa niż OPEC – ostrzegał w Parlamencie Europejskim Paolo Scaroni, prezes włoskiego koncernu Eni. Dlaczego?

Bo zasoby gazu na świecie są dużo mniej rozproszone niż złoża ropy i to ułatwi dyktowanie cen i podział rynków.

GW

 

Dotychczasowe recepty europejskie

Na obecną zależność energetyczną Europy od Rosji nie ma prostego lekarstwa. Jeśli jednak Bruksela i rynek zaczną analizować rosyjską politykę energetyczną, uda się może znaleźć konstruktywne, pragmatyczne pomysły na zmianę sytuacji. Zbliżamy się do momentu, gdy Europa zacznie płacić wysoką cenę za własną bezczynność. Społeczność międzynarodowa i Unia Europejska powinna zmusić Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego i odpolitycznienia handlu surowcami energetycznymi.

Dlaczego Unia Europejska nie potrafi skutecznie zdywersyfikować dostaw energii?

Przykłady rosyjskiej techniki sabotowania alternatywnych projektów przesyłu surowców energetycznych, które dzięki działaniom Moskwy stawały się nieatrakcyjne i nieopłacalne. Widać to najlepiej w przypadku rosyjskie umowy z algierskim Sonatrachem, w wyniku której w rękach grupy znalazło się 69% włoskiego gazu. Ta przerażająca perspektywa skłoniła Eni do podpisania z Gazpromem jednej z największych na świecie umów na dostawy gazu.

Pośpiech, z jakim Gazprom rozchwytuje północno-afrykańskie aktywa podyktowany jest raczej finansową koniecznością (spowodowaną poważnym niedoinwestowaniem nowych terenów w Rosji) niż częścią planu przejęcia monopolu na rynku.

Robert Amsterdam

 

Trochę prawdy uniwersalnej  ekonomicznej

Zawsze będą obawy, że ci faceci zbiorą się i będą próbowali skopiować OPEC, ale oni wiedzą, że to jest nie do zrobienia – mówił Robert Ebel, starszy doradca w amerykańskim instytucie Center for Strategic and International Studies. Wytłumaczenie jest proste. Gaz jest sprzedawany na bazie wieloletnich kontraktów negocjowanych między poszczególnymi krajami; ropa na giełdach. – Jeżeli chcesz kupić tankowiec ropy, możesz to zrobić po cenie dnia – mówił Ebel. – Kiedy chcesz zbudować gazociąg, musisz mieć dwie rzeczy: wystarczająco dużo gazu, by uzasadnić budowę gazociągu, który będzie działał przez kolejne 25 lat (…) i odbiorców, którzy zgodzą się kupować gaz w widełkach cenowych przez 25 lat

 

Wypowiedzi założycieli gazowego OPEC

Indeksowania cen gazu do cen ropy naftowej i infrastruktury powodów rynku gazu znacznie więcej ropy sztywny niż jego odpowiednik.  Lecz wenezuelski minister  energii Rafael Ramirez powiedział, że grupa została czerpiąc inspirację z OPEC.  „Widzimy na tym forum okazją do zbudowania solidnych organizacji, która ma swój fundament w tych samych zasad, które urodziły OPEC”, powiedział.

Irański minister Gholam Hossein Nozari powiedział, że grupa będzie „zapobiegać niepotrzebnej szkodliwej  konkurencji”.

 The Dail Star

 

 

Główni gracze w „gazowym OPEC”

Gazowe Forum Krajów Eksportujących (GECF),  zwanego „gazowego OPEC” nalezą  Algieria, Boliwia, Brunei, Egipt, Indonezja, Iran, Libia, Malezja, Nigeria, Trynidad i Tobago, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Rosja, Wenezuela, obserwatora i dwóch członków – Gwinea Równikowa i Norwegia.

 

KOMENTARZ

Sceptycyzm towarzyszący powstaniu „gazowego OPEC” i niezwykły spadek cen nośników energetycznych – daje szanse na nowy sposób utrzymania globalnego monopolu – polegajacego na „zmowie cenowej”.

Rosja może zagrozić bezieczeństwu energetycznemu UE


Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: