Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Bezpieczeństwo energetyczne Izraela a podobieństwa zagrożeń dostaw ropy od strony Rosjan

Mapa okolic Izraela z rurociagami paliwowymi

Ruraciągi naftowe sąsiadujace z Izraelem Syrią

 

Poniżej znajduje się mapa, która  daje wizualne tego starego rurociągu brytyjczyków zbudowanego w latach’30s .  I idzie przez prawo Jordanię i kończysię w Hajfie.

http://www.nogw.com/images/h123.jpg

Turcja była jedynym beneficjentem po rurociągu Mosul-Hajfa została zamknięta 56 lat temu. Ankara udało w tedy w głównym rurociągu do Mosulu, że pozwala ona na pompowanie ogromnych ilości ropy naftowej, które dostarcza do większości krajów europejskich. Jednak w przypadku ożywienia rurociągu do Hajfy głównych przepływ oleju akcji będzie w niej znacznie zmniejszał udział Ankara i szkodzi to jej  jej interesom gospodarczym. Turcja została pracuje nad planem połączenia jej z Mosal rurociągu i gazociągu z Azji Środkowej BTC i łączących je zarówno do jej portu miasta Gihan ale to USA oraz izraelskiego planu zdewastowanego starego rurociagu tych perspektyw. 
Według szacunków, Izrael stanie się jednym z wiodących dostawców ropy naftowej w regionie po Oddanie do Hajfy rurociągu, a realizacja tych ogromnych perspektyw gospodarczych opierały się na pobyt sił USA w Irak.
PYTANIA
1) W jaki sposób wszystkie te kraje arabskie mogą znaleźć w sobie chęć do współpracy naftowej  po tym, jak udowodniono, że są one w sprzeczności ze sobą, a także  USA z Izraelem?
2) Po incydencie wstrzymania dostaw dot. wojny gruzińskiej opcja bezpiecznej  ropy  ze wschodu rurociągiem BTC stała się dla Izraela poważnym problemem bezpieczeństwa energetycznego nawet dla koncepcji rurociągu podwodnego.
3) Projekt i budowa „ruruciągu pokoju”  dla ułożenia pozytywnych relacji z krajami arabskimi daje szansę dla zapewnienia dostaw do politycznego projektu zasalania ropociągu Odessa – Brody – Gdańsk  czy wizyty Prezydenta rP w Izraelu beły do ońca bezcelowe?
KONKLUZJA
Czy umowa Izrael USA z 1975 zobowiazująca do spęlniania potrzeb energetycznych , gdzie USA wspierało Izrael w zabiegach i ograniczenia rekstrykcji ilościowych sankcjami z krajów arabskich. Co odnowiono w dalej w 1980.
Deklaracja będą krokiem brytyjczków w kierunku utworzenia państwa Izrael  kierowana na ręce żydowskiego lord Lionela Waltera Rotschilda była poczatkiem budowy innego rurociagu TAPLINE od roku 1947.
Jest szansa na reakktywację rurociagu AKKADA możliwy do połaczenia z rurociągiem Ejlatt – Aszkelon.
Innym problemem dla krajów ( Izrael , Palestyna, Liban) pragnacych „rurociagów pokoju” jest budowa rurociagu z wodą pitną wobec zwiekszajacego się deficytu.
Polecam uwadze analityczny artykuł w czasopiśmie RUROCIAGI nr. 1-2/52/2008  str.35-41autorstwa Przemysława Ozierskiego.
Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: