Jaronwoj Blog Warszawa Polska


ORLEN będzie wydobywał ropę naftowa w Iraku? –a, kto przegrał krew polskich żołnierzy

Tylko amerykańskim koncernom udało się zawieranie porozumień typu price-sharing agreement (PSA), jakie w Iraku nie miały miejsca od nacjonalizacji w 1972 roku. 35 firm ze 120 starających się o koncesje w Iraku oficjalnie dostało zgodę na wejście do gry o wielką ropę.

 

 Przykład TOTAL

 

Przed rozpoczęciem inwazji Hussein wynegocjował z Totalem porozumienie typu PSA, które dawało francuzom 10 proc udziału w wydobytej ropie do czasu zwrotu kosztów inwestycji, a po tym okresie firma otrzymać miała 40 procent. Reszta przypadłaby w udziale rządowi Iraku.

Link http://blog.marazm.pl/?p=168#comments

 

  Sprawa polska 

PKN, Lotos, PGNiG nawet nie spróbowały ubiegać się o koncesje. W porannej wtorkowej rozmowie w TVN 24, Piekarz wyjaśnił, że „PKN Orlen dopiero zaczyna budowę swoich kompetencji, jeżeli chodzi o wydobycie”, dlatego koncern nie zdecydował się na ubieganie się o licencję w tym „maksymalnie trudnym regionie świata”, gdzie jest niestabilność polityczna i trwa wojna.  Jak podał  „Dziennik”, irackie ministerstwo ropy opublikowało we wtorek listę 35 zagranicznych firm, które będą mogły wydobywać ropę naftową i gaz w tym kraju. Na tej liście polskich firm nie ma, są za to firmy amerykańskie, brytyjskie, holenderskie, chińskie, rosyjskie, francuskie, włoskie i hinduskie.

Link http://www.bankier.pl/wiadomosc/PKN-Orlen-nie-staral-sie-o-licencje-na-wydobycie-ropy-w-Iraku-1753114.html

 

Uwaga własna:

Koszt wydobycia ropy naftowej w Iraku na polach Basry jest powyżej $1 USD , a w Rosji $13 USD z a ropę REBCO

 

 Trudne pytania o bezpieczeństwo energetyczne i taktykę wobec ropy z  Iraku 

A jak to się ma do Orlenu i do Cimoszewicza? TRUDNE PYTANIA

Orlen handluje ropą naftową. Kupuje ją prawie w całości za granicą, a ponieważ ropa jest surowcem strategicznym, zakupy te są bardzo silnie uwarunkowane polityką międzynarodową. Zmiany w stosunkach polsko-rosyjskich mogą przekładać się bezpośrednio na zmiany w polskim dostępie do rosyjskiej ropy: Rosjanie nie tylko potrafią bić polskich dyplomatów, potrafią też, stosownie do potrzeb, otwierać lub przykręcać kurek z ropą (kilka tygodni temu spowodowali duży wzrost cen benzyny na Ukrainie; kilka lat temu na krótko przymknęli gaz Białorusi i Polsce, chyba tylko po to, abyśmy nie zapomnieli, że mogą to zrobić). Sukcesy lub porażki armii amerykańskiej (i również polskiej) w Iraku bezpośrednio przekładają się na zmiany wydobycia ropy w Iraku, a to z kolei zmienia światowe ceny ropy i, co za tym idzie, ceny akcji Orlenu. A kto w Polsce dostaje najwięcej tajnych informacji o sytuacji międzynarodowej? Kto wie z wyprzedzeniem jak polski rząd zamierza zachować się wobec Rosjan? Kto dostaje szyfrogramy z ambasady w Moskwie informujące, jakie poufne sygnały rosyjscy politycy wysyłają polskiemu rządowi? Kto dostaje raporty polskiego wywiadu o sytuacji w Iraku?

Link http://www.skubi.net/Cimoszewicz-i-etyka.html   

 

Błędna polityka zagraniczne w sprawie ropy z Iraku 

W Kuwejcie zaczyna się międzynarodowa konferencja gospodarcza w sprawie Iraku. Będą wszyscy najważniejsi gracze. Szef naszego resortu dyplomacji nie dostał zaproszenia. Na konferencję z kolei zaproszono z wszelkimi honorami ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Rosjanie w przeciwieństwie do Polaków wystartowali bowiem w wyścigu o iracką ropę i mają zagwarantowane licencje. Na liście irackiego ministerstwa ropy jest naftowa spółka Gazpromu oraz koncern Łukoil. Rosyjski gigant ma gwarancję na wydobycie ropy zgodnie z umową podpisaną jeszcze za rządów Saddama Husajna.

Link http://fakty.interia.pl/swiat/news/irak-polskie-firmy-naftowe-nie-uzyskaly-koncesji,1097226

 

 

KONKLUZJA 

 

Twarde twierdzenie

Tak wygląda naprawdę sukces naszej pięcioletniej obecności w Iraku, a Radosław Sikorski jeszcze jako PiS-owski minister obrony zapowiadał, że będziemy wydobywać iracką ropę.

Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie, ogłoszono  inwestycje w Iraku są poza zainteresowaniem tej firmy.

Według Gorzelińskiegi i Kasprów  z MDI specjalistów od PR w branży naftowej

Cyt. ”W Polsce nie chodzi bowiem o to, aby mecz wygrać z korzyścią dla firmy i kraju, ale żeby wejść do grona graczy w rządzie i upolitycznionych koncernach.”

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: