Jaronwoj Blog Warszawa Polska


KRAUZE i PETROLINVEST skutecznym graczem na polskim rynku paliw LPG
Marzec 18, 2008, 10:14 am
Filed under: gaz, LPG, Paliwa | Tagi: , , , , ,

eda_mala-dzici.jpg


  Alians  z brytyjsko-rosyjską spółką TBS Enterprises spółka z grupy Ryszarda Krauzego ma podpisać kontrakt na dostawy gazu płynnego (LPG) z Rosji. Kontrakt opiewa na co najmniej 450 tys. ton gazu i będzie trwał minimum 3 lata. Ma przynieść duże pieniądze. W ciągu trzech lat przychody ze sprzedaży LPG powinny dać dodatkowo około 900 mln zł – informuje Zenon Grablewski, wiceprezes zarządu Petrolinvestu.Polska i Europa

Petrolinvest w 2007 r. sprowadził do Polski 110 tys. ton LPG. W 2008 r. nasz import może wzrosnąć o blisko 60 tys. ton. Od przyszłego roku będzie można mówić o wzroście rzędu 150 tys. ton rocznie

Link http://www.pb.pl/Default2.aspx?ArticleID=fe261e64-a240-493b-ab7b-373135552da0&open=sec

Interesująca opcja terminala – list intencyjny

Dzierżawą terminala morskiego LPG w Porcie Gdynia, który to terminal zostanie przez Spółkę PETROLINVEST S.A. udostępniony TPG GAZ S.A. za wynagrodzeniem pokrywającym ponoszone koszty.

Link http://www.petrolinvest.pl/pl/aktualnosci/informacja-poufna-zawarcie-listu-intencyjnego-z-t.b.s.-enterpr.html

Analiza

Analizując rozszerzenie  pola biznesowego  przez Spółkę PETROLINVEST S.A dostrzegam zapełniania w rynku krajowym nisz produktowych np. LPG.Terminale kolejowe na ścianie wschodniej oparte na imporcie z krajów WNP borykały się poprzednio z różnymi przeciwnościami , opcja terminala morskiego jest bardziej efektywna.

Przeciwności

Najpopularniejsze w Polsce alternatywne paliwo do napędu pojazdów traci na opłacalności. Wszystko przez rosnące ceny gazu propan – butan, znanego jako LPG i utrzymujących się na w miarę stabilnym poziomie cen benzyny.

Zgodność prognoz z działaniem PETROLINVEST

Prognozy przedstawione przez prelegenta Mr De Greve podczas Nicejskiego kongresu, i ich uzasadnienie nie budzą wątpliwości co do poprawności postawionych tez, że rynek LPG ze sprzedaży w 2001 roku na poziomie 31 mln ton może osiągnąć 63 mln ton w roku 2030.

Największy przyrost jest przewidywany w sektorze autogazu, gdzie w roku 2001 sprzedaż wyniosła 4,9 mln ton, a w 2030 ma osiągnąć 25 mln ton !!! – to prawie 5-cio krotny wzrost na przestrzeni 30 lat – czy to możliwe ??
Biorąc pod uwagę, argumenty, którymi zostały poparte te prognozy, wydaje się to całkiem realne. Uzasadniano podawane przewidywania tym, że:
– cały świat musi stawić czoło problemowi globalnego ocieplenia i ograniczyć do minimum emisje dwutlenku węgla
– LPG posiada walory ekologiczne w odniesieniu do innych paliw ropopochodnych
– polityka energetyczna EU wymaga coraz większej dywersyfikacji nośników energii – w tym także stosowanych do transportu samochodowego
– kolejne kraje Europy uwalniają rynki energetyczne – energia elektryczna oraz gaz ziemny przestaną być dotowane przez poszczególne państwa i osiągną cenę wolnorynkową, a to oznacza wzrost ich cen
– nowe rynki zbytu dla LPG w Europie (wykorzystanie do zasilania klimatyzatorów – jak w Japonii; do zasilania agregatów stacjonarnych, itp.)

http://www.autocentrum.pl/go/338__Wzrost_europejskiego_rynku_LPG_o_100%25_do_2030_roku_!!!__14__0__5__787992187.html

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: