Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Sposób na zatrucie Bałtyku – Nord Stream- Dzień w którym wypłynie ryba
Styczeń 26, 2008, 11:32 pm
Filed under: Paliwa | Tagi:

Mycie podmorskiego gazociągu Gazpromu

Gazociąg Północny ma być opłukany miliardami litrów trującego zasadowego roztworu, który zostanie potem w morzu. Dla ryb oznacza to śmiertelne zagrożenie.

Reinhard Wolff, TAZ

Dzień w którym wypłynie ryba …..

Rura ma mieć około 1200 km długości. A konsorcjum Nord Stream, dowodzone przez Gazprom, planuje na całej długości opłukać go trującym „płynem czyszczącym”, by dokładnie odrdzewić i oczyścić wewnętrzną część rury przed przepuszczeniem przez nią gazu.

Po tej operacji 2,4 miliarda litrów substancji antybakteryjnej i zwalczającej mikroorganizmy ma się rozpuścić w Bałtyku. Taka ilość płynu odpowiada zawartości dziesięciu super tankowców. Plany te poznaliśmy we czwartek.

Według doniesień szwedzkiego czasopisma technicznego Ny Teknik, można o nich przeczytać we wniosku o pozwolenie na budowę złożonym przez konsorcjum 21 grudnia ubiegłego roku. Do konsorcjum należą też niemieckie firmy BASF i Eon.

Glutaraldehyde  C5H8O2 ma być użyte jako „środek czyszczący”. Jego skład chemiczny jest wysoce toksyczny i niebezpieczny dla środowiska. Może też poważne uszkodzenia wzroku i płuc. W rozcieńczonej formie używa stosuje się go do garbowania skóry i dezynfekcji narzędzi medycznych.

Nawet jeśli obliczenia wykonane przez samo konsorcjum wskazują, że istnieje ryzyko dla organizmów żywych„. Tłumaczy Anneli Rydström, ekotechnolog szwedzkiej państwowej agencji chemicznej. Najbardziej martwi się ona o glony: „Glony to podstawa morskiego ekosystemu. Dla nich właśnie ten roztwór jest szczególnie toksyczny”. W dodatku chemikalia, nawet w niedużych ilościach, są trujące dla ryb. Rydström zaznacza, że „w podobnych przypadkach odrzucaliśmy wnioski o użycie tego środka”. Każdy, kto uzyskuje pozwolenie na jego stosowanie, musi przetwarzać odpady w specjalny sposób przed zrzuceniem ich do morza.

Kiedy gaz przepływa przez rury, ich ściany muszą być kompletnie gładkie” wyjaśnia Jørn Bo Larsen, jeden z konsultantów ekologicznych wynajętych przez Gazprom. Jego zdaniem jest to wystarczające uzasadnienie zastosowania niebezpiecznej procedury. Częściowo glutaraldehyde neutralizuje się, kiedy wchodzi w kontakt z mikroorganizmami, a po rozcieńczeniu w wodzie może wpływać na morską faunę i florę w promieniu kilkunastu kilometrów kwadratowych.

Za Amsterdam , Portal Morski , Chemrec

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: