Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Elektrownia atomowa w Polsce – sukces czy porażka litewskiego Igalina
  Elektrownia atomowa w Polsce
W 2025 r. prąd w Polsce powinny produkować dwa reaktory jądrowe. Wynika to z nowego programu rządowego na temat rozwoju polskiej energetyki. Prąd z elektrowni atomowych jest dość tani. A na dodatek reaktory jądrowe, w przeciwieństwie do wszystkich innych typów elektrowni… nie szkodzą środowisku naturalnemu.
Żarnowiec czy Włocławek?

Gdzie staną polskie reaktory? Raczej w północnej Polsce, bo tam elektrowni jest mało. Budowa potrwa około 10 lat. W latach 80. wznoszono polską elektrownię atomową w Żarnowcu. Budowa ta została przerwana. – Można jednak budować obok, bo w Żarnowcu już istnieje potrzebna infrastruktura – mówi prof. Hrynkiewicz. – W latach 80. jako dobrą lokalizację dla reaktora wskazywano też okolice Włocławka oraz miejscowość Klempicz koło Poznania – wspomina.
Za red. Przemysław Kucharczyk WP

Wypowiedź Sławomira Krystka Dyr. Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Dyr. Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie.

W Polsce zdecydowanie powinny być budowane elektrownie atomowe. Polska traci na tym, że ich nie posiada. Jest to jedyna elektrownia cieplna, która właściwie nie emituje do atmosfery żadnych zanieczyszczeń. W rzeczywistości jest ona mniej radioaktywna dla atmosfery niż elektrownia opalana węglem. Przy wykorzystywanych obecnie technologiach zagrożenie ze strony tych elektrowni jest niewielkie. To nie są technologie takie, jakie wykorzystywano w Czarnobylu i nie ma możliwości powtórzenia się awarii jądrowej na tę skalę. Nie budując elektrowni atomowych tracimy, szczególnie, że sytuacja Polski zmusza do importu gazu. Poza tym pojawia się dylemat: czy importować materiały rozszczepialne do elektrowni jądrowych czy importować gaz. Energia atomowa zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa energetycznego państwa, jest tańsza i mniej zagraża środowisku od energii konwencjonalnej. Sądzę, że w systemie jest miejsce na około 5 tysięcy MW pochodzących z elektrowni atomowych. Dwie lub trzy elektrownie atomowe miałyby korzystny wpływ na całą gospodarkę.

Stanowisko Ministerstwa Gospodarki wobec artykułu pt.: „Resort gospodarki odkłada budowę elektrowni jądrowej” opublikowanego 3 stycznia br. w gazecie Dziennik, The Wall Street Journal

Ministerstwo Gospodarki informuje, że stanowisko resortu w strategicznych kwestiach zapisanych w projekcie Polityki energetycznej Polski do 2030 roku nie uległo zmianie. 2008-01-03

Nie została podjęta żadna decyzja dotycząca zmiany terminu budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Projekt Polityki energetycznej przewiduje uruchomienie w naszym kraju pierwszego bloku jądrowego około 2021 roku. W bilansie energetycznym (którego prognoza prezentowana jest w układzie 5-letnim) energia elektryczna pochodząca z elektrowni jądrowej pojawia się w 2025 roku. Jednak na rynku powinna być dostępna już w 2021 r.

Nie uległo również zmianie stanowisko Ministra Gospodarki w sprawie udziału polskich przedsiębiorstw w budowie elektrowni jądrowej w Ignalinie. Na Litwie trwają obecnie prace nad utworzeniem Narodowego Inwestora, który ma zabezpieczyć interesy Litwy w tej inwestycji. Resort gospodarki analizuje pod tym kątem udział polskich przedsiębiorstw w tym projekcie.

Połączenie elektroenergetyczne z Litwą oraz udział w budowie elektrowni jądrowej w Ignalinie pozostają w dalszym ciągu jednym z priorytetów polityki energetycznej rządu. Przedsięwzięcia te mają pełne poparcie polityczne, a szczegółowego uzgodnienia wymagają kwestie komercyjne będące w gestii zainteresowanych przedsiębiorstw.

Prace nad projektem Polityki energetycznej zostały rozpoczęte w Ministerstwie Gospodarki w drugim kwartale 2007 roku. Obecnie dokument jest analizowany pod kątem propozycji zmian, które powstały podczas konsultacji społecznych. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że w tym zakresie nie zostały jeszcze podjęte żadne ostateczne decyzje. http://www.mg.gov.pl/Wiadomosci/Strona+glowna/Stanowisko+Ministerstwa+Gospodarki+wobec+artykulu+pt+Resort+gospodarki+odklada+budowe+elektrowni+jad.htm

Czy Litwa się zgodzi na duża moc w Igalinie

Jeżeli badania ochrony środowiska zezwolą na budowę nowej siłowni atomowej w Ignalinie o mocy 3200 megawatów, Litwa jest gotowa spełnić żądanie strony polskiej – powiedział we wtorek premier Litwy Gediminas Kirkilas w wywiadzie dla Litewskiego Radia. Polska strona domaga się zapewnienia, iż otrzyma 1200 megawatów w nowej siłowni. Litwa zobowiązała się w traktacie akcesyjnym UE, że zamknie w 2009 roku tzw. drugi blok elektrowni z reaktorem typu czernobylskiego w Ignalinie. „Badania (ochrony środowiska) dadzą nam odpowiedź na temat mocy, jaką może mieć nowa elektrownia. Jeśli będzie tak, jak planowaliśmy, czyli 3200 megawatów, oznacza to, że żądania Polski mogą zostać spełnione” – powiedział Kirkilas. Litewskie media odnotowują jednocześnie, że obietnice premiera są przedwczesne, gdyż moc nowej siłowni będzie znana dopiero po tym, gdy pod koniec 2009 roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę reaktora.

Pytanie z quizu zamieszczone w WPROST

Który kraj jest  najbardziej zależny  od energii atomowej?
a) Szwecja
b) Litwa
c) Francja

Odpowiedź

c – Francja – 78,5 proc. energii zużywanej przez ten kraj pochodzi z elektrowni atomowych. Na drugim miejscu jest Litwa, gdzie ten współczynnik wynosi 69,6 proc.

Historia polskiej energetyki jądrowej

Największa elektrownia wodna Żarnowiec nad Jeziorem Żarnowieckim, którą w 1983 roku oddano do użytku, miała stanowić pierwszy krok w realizacji polskiego programu energetyki jądrowej. Miały tu działać cztery bloki energetyczne napędzane reaktorami WWER-440. Po katastrofie w Czarnobylu opór społeczny okazał się tak silny, że ostatecznie budowę elektrowni przerwał w 1990 r. rząd Tadeusza Mazowieckiego. Minister przemysłu Tadeusz Syryjczyk argumentował wówczas, że węgla zawsze nam starczy, a rentowaność takiej elektrowni jest wątpliwa.

Wśród przeciwników budowy elektrowni znalazło się też wiele osób publicznych, m.in. Lech Wałęsa i Krzysztof Skiba. Protestujący powoływali się na negatywną ocenę bezpieczeństwa uruchomienia elektrowni, dokonaną przez pracowników Państwowej Agencji Atomistyki, Andrzeja Wierusza i Mirosława Dakowskiego.
Po zamknięciu budowy tysiące drogich urządzeń stały się bezużyteczne. Większość z nich, w tym dwa z czterech reaktorów, zezłomowano. Jeden z pozostałych reaktorów odkupiła za grosze elektrownia z fińskiego miasta Loviisa, gdzie działa on do dziś.

Trwają przygotowania do budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Eksperci z Państwowej Agencji Atomistyki wytypowali lokalizację dla przyszłej elektrowni atomowej. Największe szansę ma Żarnowiec i Klempicz. Ale najwięcej protestów może być w miejscowościach, w których będą składane odpady.
Żarnowiec, gdzie na początku lat 90. miała powstać elektrownia atomowa, ma tę przewagę nad Klempiczem, że okolica, w której planuje się budowę siłowni, została dokładnie przebadana. Jest też wyznaczonych sześć lokalizacji zastępczych: Kopań, Nowe Miasto, Wyszków, Chotcza, Gościeradów i Małkinia. Na lokalizacjach elektrowni jednak nie koniec. W ramach strategicznego programu rządowego Państwowa Agencja Atomistyki, kosztem prawie 3,5 mln zł, wyznaczyła też pięć lokalizacji, gdzie po uruchomieniu elektrowni jądrowej można by składować wypalone paliwo z reaktorów. Jako potencjalne miejsca na składowiska odpadów promieniotwórczych są rozważane Łanięta, Damasławek i Kłodawa, okolice Pogorzeli i Jarocina, a jako lokalizacje zapasowe okolice Suwałk (miejscowości Krasnopol, Tajno, Rydzewo i Kruszyniany). Specjaliści zwracają uwagę, że ostateczny wybór lokalizacji powinien nastąpić w ciągu najbliższych pięciu, sześciu lat. Już teraz powinno się zacząć kształcenie personelu dla elektrowni jądrowej. Oni sami zaś na sympozjach i seminariach naukowych zastanawiają się właśnie, jaki typ reaktora byłby dla Polski najlepszy. Wczoraj na konferencji w Warszawie zapoznawali się np. z rozwiązaniami kanadyjskimi. To oznacza, że w Polsce powstanie elektrowni atomowej jest praktycznie przesądzone. O jej budowie mówił nawet w swoim sejmowym expose premier Jarosław Kaczyński. Okazuje się jednak, że prace i przygotowania do tej inwestycji są dużo bardziej zaawansowane, niż się komukolwiek może wydawać. Zgodnie z rządowymi założeniami, pierwsza polska elektrownia jądrowa zostanie uruchomiona w 2021 lub 2022 r. Same prace budowlane i konstrukcyjne miałyby się zacząć po 2015 roku. Za realizację projektu, którego wartość wstępnie jest szacowana na ok. ośmiu miliardów euro, miałaby odpowiadać powstająca właśnie Polska Grupa Energetyczna.

Za Życiem Warszawy

Reklamy

2 Komentarze so far
Dodaj komentarz

Szanowni Panstwo, Elektrownie jadrowe, to „dziecko”
„Manhattan Project”, wynik poczucia glebokiej winy z powodu wyprodukowania bomby atomowej. EJ-e, sa bardzo drogie,nie sa „czyste”(prosze pomyslec o produkcji wzbogaconego uranu i ilosci lat budowy EJ, a ponadto produkuja one smiertelne odpady promienitworcze, aktywne przez tysiace lat!!! Tylko ignoranci moga byc tak naiwni i wierzyc przemyslowi jadrowemu, ktory jest bardzo zainteresowany pieniedzmi podatkowiczow,prosze szukac prawdy na -> beyondnuclear.org lub nukefree.org lub czytac ksiazki pani dr. Helen Caldicott, ktora jest z pochodzenia Polka i napisala wiele ksiazek na tematy energi z atomu, np. „Nuclear Power Is Not The Answer”… Raz jeszcze… precz z elektrowniami jadrowymi!, to iscie „diabelska” metoda produkcji energii.Mamy obowiazek chronic Zycie na Ziemi, a nie niszczyc Je!!! Musimy byc odpowiedzialni,a nie sluchac propagandy tych ktorzy maja zyski z budowy EJ-ch

Komentarz - autor: Bozena/bbbg

Bożena
Dziękuje za wpis.
Lobby za elektrniami jadrowymi w Polsce staje sięcoraz silniejsze. Trzeba publikowac i edukować.

Komentarz - autor: jaronwoj
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: