Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Kommentarze o notowaniach ropy naftowej pow. $ 100 USD
Styczeń 3, 2008, 10:25 pm
Filed under: Bezpieczeństwo energetyczne, Ropa naftowa, Uncategorized | Tagi:

                                                          ZESTAWIENIE AKTUALNYCH KOMENTARZY

Prezydent USA  Georg Bush

– Podkreślił, że martwi się o to, jaki wpływ na portfele Amerykanów mają wysokie ceny ropy naftowej. Z drugiej strony zauważył, że wzrost cen ropy nie jest zdarzeniem, które usprawiedliwiałoby uruchomienie rezerw strategicznych. Te zatrzymałby na wypadek sytuacji kryzysowej, takiej jak „atak terrorystyczny (lub) masowe przesiedlenia”.

 Ropa w cenie stu dolarów za baryłkę oddaje poziom podaży i popytu – powiedział Bush. – To oczywiście stwarza trudności, ale nie jest to rodzaj sytuacji kryzysowej, która, o ile mi wiadomo, pozwalałaby na użycie rezerw strategicznych – zauważył Bush.  Rzeczpospolita

Oceny MAE i OPEC

Cena ropy naftowej może wzrosnąć do 150 dolarów za baryłkę – ocenił w TV Bloomberg dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), Nobuo Tanaka. O możliwym jeszcze większym wzroście cen ropy ostrzegł także przedstawiciel OPEC z Indonezji Maizar Rahman.  Kraje OPEC nie są w stanie obniżyć cen ropy ze 100 USD za baryłkę, gdyż wzrosty notowań surowca to wynik napięć geopolitycznych i działań spekulacyjnych – ocenił w czwartek minister ropy Kataru Abdullah al-Attiyah. PAP

Włoska opinia

Ceny ropy naftowej w tym roku będą wysokie i raczej nie spadną poniżej 85 USD za baryłkę – ocenia Gianmaria Bergantino z Bank Insinger de Beauford NV w Rzymie.
W 2008 ceny ropy pozostaną wysokie. Mało prawdopodobne, by spadły poniżej 85 USD za baryłkę – mówi Bergantino.
Bergantino uważa, że ropa po 100 USD za baryłkę w USA nie będzie mieć dramatycznego wpływu na gospodarkę, z powodu słabego dolara.
W 2008 roku amerykańska gospodarka będzie mieć inne powody do niepokoju – dodaje. PAP

Spekulacja z USA

Ceny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku w czwartek pobiły środowy rekord i osiągnęły poziom 100,05 USD, po tym, jak Departament Energii poinformował o większym od oczekiwanego spadku zapasów surowca – podają maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 4,06 mln baryłek, czyli 1,38 proc., do 289,58 mln baryłek – poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

WNIOSEK WŁASNY

Spekulacje spowodowane normalnym komunikatem Departamentu Energii USA i drobne zamieszki w Nigerii to nie jest prawdziwa przycznyna notowania ropy powyżej $100 USD.

Polityka taniego dolara – złe dane makroekonomiczne z USA oraz niekorzystny spadek skaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim który spadł w grudniu do 47,7 pkt. z 50,8 pkt. w poprzednim miesiącu. To faktyczne  źródło przyczyn tej sytuacji .

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: