Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Podatek od spalin
  Metropolie prześcigają się w  tzw. strefach lub ekologicznych strefach niskiej emisji spalin.

Lider – Mediolan  za nalepkę, tzw. EcoPass, właściciele pojazdów najbardziej przyjaznych środowisku zapłacą 2 euro za dzień, najstarszy i najmniej ekologiczny samochód będzie kosztował kierowcę nawet 10 euro.

Londyn UK cztery lata temu wprowadzono tzw. podatek od korków od wszystkich samochodów wjeżdżających do centrum, bez względu na to, czy są ekologiczne, czy nie. Ale już od 4 lutego w brytyjskiej stolicy zostanie dodatkowo wydzielona tzw. strefa niskiej emisji. Opłaty za wjazd będą nakładane na razie tylko na ciężarówki, autobusy i autokary. Za GW

Info dla odwiedzających Berlin

 www.berlin.de/umweltzone

Strefa ekologiczna obejmuje wewnątrzmiejskie dzielnice Berlina, znajdujące się w obrębie obwodnicy kolejowej, po której kursuje kolej miejska S-Bahn (tzw. „Wielka głowa psa”). Jej powierzchnia liczy ok. 88 km².  

REWELACJA o strefie ekologicznej  jest informacja po polsku – podaję link http://www.berlin.de/sen/umwelt/luftqualitaet/de/luftreinhalteplan/download/Umweltzone_Broschuere_pl.pdf

ACEA ustala poziom
Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów (ACEA), a także stowarzyszenia japońskie i koreańskie, po konsultacjach z komisją europejską przyjęły dobrowolne zobowiązanie, w którym deklarują, że samochody z segmentu B, produkowane w ich fabrykach będą osiągać w 2008 roku poziom emisji spalin nie większy niż 140 g CO2/ na każdy przejechany kilometr. Już teraz wiele produkowanych aut spełnia te normy, głównie samochody z silnikami wysokoprężnymi. W wielu krajach właśnie poziom emisji spalin jest głównym wyznacznikiem do naliczania wysokości podatku od samochodów.

A w Polsce

Wprowadzenie podatków bazujących na emisji może się sprawdzić jedynie w przypadku nowych, lub prawie nowych samochodów ( import). A to dlatego, że dla ogromnej większości aut jeżdżących po polskich drogach emisji wyznaczyć się nie da. Dopiero samochody posiadające zgodność z tak zwaną normą Euro III mają podawaną przez producentów wartość emisji dwutlenku węgla. Niemniej w innych krajach uporano się z proceduralnymi problemami i wprowadzono właśnie taki sposób opodatkowania samochodów.
Emisja ma także znaczenie dla dużych firm – zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorstwa otrzymują roczną pulę emisji, które mogą w ramach przyznanych limitów wypuścić do atmosfery.

Na wyspach Brytyjskich

Lażdy nowo rejestrowany samochód przeznaczony do użytku korporacyjnego jest obciążany odpowiednim podatkiem, ściśle związanym z poziomem emisji. Podatek ma wysokość od 15% do 35% wartości samochodu! Pod uwagę brane są samochody wyprodukowane od 1998 roku.

Samochody z silnikami wysokoprężnymi są traktowane nieco ostrzej i do stawki wyliczonej z tabeli dodaje się dodatkowe 3%, chyba, że są to samochody wyprodukowane po 1 stycznia 2006 roku i spełniają normę Euro IV.

Interesujący jest tzw. Co2 Tax Calculator

link  http://www.comcar.co.uk/newcar/companycar/taxcalc/g1select.cfm  sprawdz sam co nas czeka w ekologicznej UE.

 Noworocznie i ekologicznie pozdrawiam

Reklamy

2 Komentarze so far
Dodaj komentarz

Hello friends, fastidious paragraph and nice arguments commented at this place, I am
really enjoying by these.

Komentarz - autor: konsultan pajak indonesia

Thanks for sharing your info. I really appreciate your
efforts and I will be waiting for your further post thanks
once again.

Komentarz - autor: Micah
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: