Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Prostytucja na parkingach stacji paliw i przydrożna
Grudzień 27, 2007, 4:45 am
Filed under: Paliwa, Uncategorized

Prostytucja1

Zagadnienie etyczne i moralne prostytucji

Sam Ojciec Dyrektor Tadeusz Rydzyk , bywało, na antenie  Radia Maryja używał  w sądach do drastycznych określeń: „A ta prostytucja na drogach? Jakież to wstrętne. I popatrzcie, kto się koło tych narzędzi diabła zatrzymuje. Popatrzcie… góry mięsa z hormonami – bo przecież nie ludzie. Trzeba siać, siać… tak, tak… zwierzęta z hormonami„.  Cyt. ( Radio Maryja, Toruń)

 Biblia mówi:

 „Wargi kobiety obcej miodem ociekają, a jej usta – świecą się jak olej. Lecz w końcu stają się bardziej gorzkie niż piołun i tną jak miecz o podwójnym ostrzu. Jej stopy prowadzą do krainy umarłych, do zaświatów wiodą jej kroki. Gubi równą drogę do życia i nawet nie widzi, że schodzi na manowce. Posłuchajcie mnie tedy, synowie moi, nie odchodźcie od tego, co me usta mówią! Od tamtych trzymaj się jak najdalej, nie zbliżaj się nawet do drzwi ich domów, żeby ktoś inny nie korzystał z sił twoich, a bezbożnicy – z lat twojego życia; żeby tym, co posiadasz, nie bogacił się obcy, żeby owoce twej pracy nie szły do innego. W końcu musiałbyś tylko wzdychać, gdy wyczerpią się twe ciało i siły. Wtedy musiałbyś wyznać ze wstydem: O, ja nieszczęsny, napomnień nie słuchałem, odrzuciło me serce wszelkie pouczenia. Nie słuchałem głosu moich wychowawców, nie zważałem na wskazania mych nauczycieli. O mało co nie spadły na mnie wszystkie klęski pośród rady i na zgromadzeniach.” PRZYP. 5,3-14 .

  Cnota czystości dla kierowców – porada moralna

Encyklopedia chrześcijaństwa definiuje czystość jako cnotę, dzięki której człowiek jest zdolny kontrolować swoje pragnienia seksualne i mądrze nimi zarządzać. Wymaga ona panowania nad sobą, formacji charakteru i ducha poświęcenia. Czystość odnosi się do moralnej postawy człowieka i jest harmonijnym włączeniem popędu płciowego w całość osobowości. Termin ten można odnieść zarówno do stanu bezżennego, jak i do małżeństwa, gdyż każdy chrześcijanin jest zobowiązany do praktykowania tej cnoty, zgodnie z obranym stanem życia. Można więc mówić o czystości pozamałżeńskiej (młodzieńczej, narzeczeńskiej, wdowieńczej i osób samotnych), wyrażającej się w całkowitej wstrzemięźliwości seksualnej; czystości małżeńskiej, która odnosi się do współżycia małżeńskiego, będącego wyrazem miłości, wzajemnego szacunku i zgodności z prawami natury ludzkiej; oraz o czystości wynikającej z obowiązku ślubowanego celibatu lub ślubu czystości. Wartość czystości chronią dwa przykazania Dekalogu: szóste i dziewiąte (Wj 20, 14-17). 

Zagadnienie prawnokarne prostytucji

Przestępstwa potencjalnie zagrażające właścicielom stacji paliw związane z prostytucją na gruncie polskiego Kodeksu karnego to:

  • stręczycielstwo – nakłanianie innej osoby do uprawiania prostytucji – art. 204 § 1 k.k.,
  • kuplerstwo – umyślne ułatwianie cudzej prostytucji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – art. 204 § 1 k.k..
  • sutenerstwo – czerpanie korzyści majątkowej z cudzej prostytucji – art. 204 § 2 k.k.
  • stręczycielstwo, kuplerstwo i sutenerstwo w stosunku do osoby małoletniej stanowią typ kwalifikowany przestępstwa – art. 204 § 3 k.k.

Model holenderski  (legalizacja prostytucji)

1 października 2000 r. weszła w Holandii ustawa legalizująca zorganizowane formy prostytucji (domy publiczne, seks-kluby, firmy eskortujące itp.). Tym samym Holandia stała się pierwszym krajem na świecie, który traktuje prostytucję jako pracę, a całą branżę jako sektor gospodarki wraz z wszelkimi konsekwencjami tego posunięcia – ubezpieczeniami zdrowotnymi, zabezpieczeniem emerytalnym, ale także i płaceniem podatków. Pragmatyzm Holendrów tkwi w przekonaniu, że jeśli czegoś nie można zakazać, to należy na to zezwolić, oraz w braku hipokryzji w oficjalnym stwierdzeniu, że prostytucja jako najstarszy zawód świata to sposób zarobkowania i tak też należy ją traktować. Legalizacja finalnie ma doprowadzić do regulacji zjawiska prostytucji i dekryminalizacji branży, ale też spowodować, że wszelkie pogwałcenia prawa w prostytucji będą skuteczniej zwalczane. Pozwolenia na prowadzenie przedsiębiorstw erotycznych w świetle nowej ustawy przekazane zostały gminom. Prawodawca holenderski wychodzi z założenia, że to lokalne władze winny skupić się na zarządzaniu i sanacji branży oraz polepszeniu panujących w nich warunków pracy.  Władze gminne są więc odpowiedzialne za wytyczenie lokalizacji, określenie ilości oraz specyfiki usług przedsiębiorstw erotycznych, a także za warunki pracy w nich panujące; one też czuwać mają nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym oraz standardami higieny pracy. Władze mają możliwość przeprowadzenia w razie potrzeby kontroli, w której określony ma być także stan fizyczny i psychiczny osób pracujących w prostytucji, ewentualna obecność osób nieletnich czy przymuszanych do prostytucji.   Cyt. (Atest nr.6/2001)

Tirówki ( analiza prasowa prostytucji przedrożnej)

Na których trasach najczęściej spotkać można „tirówki” oraz co oznacza napis „bez prezerwatywy” na ulotce reklamującej salony masażu – takich i wielu innych przydatnych informacji można zasięgnąć podczas obrad sejmowej Komisji Rodziny i Praw Człowieka, kierowanej przez Annę Sołecką (b. LPR). Poseł Gołębiewski (SLD) sięgnął do własnych spostrzeżeń: – Przemieszczamy się po drogach. Od wielu lat są widoczne miejsca, gdzie uprawia się prostytucję przydrożną. Należy w związku z tym wywołać konkluzję, że niektóre komendy powiatowe policji nie korzystają z wzorców innych komend. (Źródło TRYBUNA) Problem ten dotyczy też cudzoziemek zmuszanych do prostytucji w Polsce. Mało kto wie, że kobiety (najczęściej Bułgarki, Rumunki i te pochodzące z krajów byłego Związku Radzieckiego), które stoją przy naszych drogach, to również ofiary handlu kobietami. Kontakt z tymi dziewczynami jest bardzo trudny, bo sutenerzy mają je cały czas na oku.

Moja znajoma, zresztą pani prokurator, opowiadała mi, jak niedawno próbowała podrzucić dziewczynom ulotki z numerem telefonu La Strady. Postanowiła umieścić kilka nalepek w toalecie, ale za każdym razem, kiedy stamtąd wychodziła, zjawiał się postawny facet, który wszystko zdzierał. W końcu wpadła na pomysł, żeby wykorzystać do tego swoją 12-letnią córkę, która na szczęście nie wzbudzała podejrzeń. Dzięki temu co jakiś czas udaje im się przemycić kilka ulotek do miejsc, gdzie potencjalnie mogą znaleźć się ofiary – na stacje benzynowe, do moteli i zajazdów. Ulotki, drukowane są w języku rosyjskim i bułgarskim, mają zawsze tę samą treść: „Jeśli pracujesz w sexbiznesie, jeśli zostałaś oszukana, jeśli pracodawca cię wykorzystuje, jeśli jesteś zmuszana do tej pracy – zadzwoń pod telefon zaufania Fundacji La Strada. Telefon/fax +48 (0 prefiks 22) 625-73-27  telefon zaufania +48 (0 prefiks 22) 628-99-99 (Źródło „ Niebieska Linia )

 Porada z Internetu (sposób na tirówki)

Do niedawna pracowały wyłącznie przy głównych szlakach komunikacyjnych , parkingach stacji paliw i blisko granic państwa. Od pewnego czasu rozprzestrzeniły się po całym kraju lecz statystycznie wykrywalnaość i zjasko w 2006 spada. Tak się dzieje zawsze, gdy wskutek nadmiernego wzrostu liczebności populacji traci ona możliwość wyżywienia się w danym ekosystemie. Wówczas najbardziej przedsiębiorcze osobniki wyruszają w poszukiwaniu nowych rewirów. Zasada ta dotyczy wilków, lecz i „tirówek” (warto zauważyć, że oba gatunki występują najobficiej na obszarach leśnych). W tym drugim przypadku chodzi także o wyjście naprzeciw popytowi. „Tirówek”, w przeciwieństwie do wilków, nie obejmują żadne okresy ochronne. Od czasu do czasu policja organizuje na nie obławy, zmobilizowana nagonką lokalnych aktywów. Wypłoszone z lasu okazy są przewożone do komisariatów, gdzie zaczynają się kłopoty, ale dla organów ścigania i porządku. „Tirówki” legitymują się bowiem z reguły zagranicznymi paszportami i mówią wyłącznie w obcych, choć słowiańskich językach. W pracy im to nie przeszkadza, lecz w obliczu funkcjonariuszy tracą umiejętność komunikowania się z mężczyznami.
Podjęcie jakichkolwiek czynności prawnych wymaga ściągnięcia tłumacza z bułgarskiego czy starocerkiewnego. Drugi problem jest poważniejszy. Polega na trudnościach ze znalezieniem przeciwko „tirówkom” odpowiedniego paragrafu. W jednym z województw usiłowano zarzucić im, że stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Od tej chwili zaczęły ubierać się bardziej jaskrawo niż służby drogowe – fluorescencyjnie zielone bluzeczki, transparentowo czerwone szorty itp. Argument przepadł, a dziewczyny na przebraniu zyskały nawet marketingowo.  Podobnie nieskuteczne okazują się próby udowodnienia „tirówkom”, że pracują w Polsce bez zezwolenia. Prostytucja nie jest przecież u nas traktowana jako normalne zajęcie zarobkowe. W wypadku oficjalnego usankcjonowania musiałaby zostać objęta ogólnymi zasadami: bhp, podatki, płatne urlopy itp.

 Prosimy o listy do redakcji ( artykułu nie opublikowano w czasopismach fachowych) w celu określenia skali zjawiska i sposobu rozwiązania tego zjawiska społecznie niepokojącego zjawiska wokół stacji paliw , często dezawuujący  obraz i markę stacji  w kategorii  bezpieczna stacja paliwjest to pierwsza próba analizy i opracowania stanowiska w tej sprawie w szerokim aspekcie.

Wojciech Stefan Jaroń 

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: